Trajanje dnevnog odmora

Svaki radnik ostvaruje pravo na dnevni odmor između dva radna dana na način da tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

Između dva radna tjedna radnik ostvaruje pravo na tjedni odmor u neprekidnom  trajanju od najmanje dvadeset četiri sata, kojem se pribraja dnevni odmor od dvanaest sati.

Iz navedenoga proizlazi kako je poslodavac dužan osigurati radniku koji subotom radi u prvoj smjeni do 13:30 sati ili u drugoj smjeni do 20 sati, tjedni odmor u neprekidnom trajanju od trideset šest sati do početka prvog slijedećeg radnog dana. Primjerice, ako je radnik u subotu radio u drugoj smjeni do 20 sati i nakon toga koristio tjedni odmor, taj tjedni odmor mu mora trajati najmanje 36 sati neprekidno, tj. do ponedjeljka u 8 sati.

Napominjemo kako se razdoblje dnevnog odmora prema odredbama Zakona o radu ne promatra kao kalendarski dan, već kao razdoblje od dvadeset četiri sata koje započinje početkom rada radnika sukladno njegovom utvrđenom dnevnom, odnosno tjednom rasporedu radnog vremena.