Terenski rad

Sukladno članku 7. Zakona o radu radnik je obvezan prema uputama koje poslodavac daje u skladu s naravi i vrstom rada, osobno obavljati preuzeti posao. Nastavno, poslodavac ima pravo pobliže odrediti mjesto i način obavljanja rada, poštujući pri tome prava i dostojanstvo radnika.

Dakle, ugovor o radu kao sporazum ugovornih strana može osim obveznih sastojaka koji uključuje određivanje mjesta rada, sadržavati i dodatne odredbe koje mogu primjerice, predviđati način i uvjete obavljanja terenskog rada na koji bi radnik bio upućen po uputi poslodavaca. Istovremeno, predmetno može biti predviđeno drugim izvorima radnog prava kao što su kolektivni ugovor ili pravilnik o radu.

Slijedom navedenog, mišljenja smo da bi radnik bio u obvezi obavljati terenski rad na koji je upućen, međutim, istovremeno bi postojala obveza poslodavca za snošenje nastalih troškova radnika u vezi obavljanja rada.

Završno Vas upućujemo na članak 133. Zakona o radu koji predviđa da radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava. Ukoliko poslodavac u roku od petnaest dana od dostave navedenog zahtjeva radnika istom ne udovolji, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom. Također, ujedno Vas upućujemo da se, ukoliko smatrate kako postoje nepravilnosti u radu Vašeg poslodavca, obratite Inspektoratu rada koji možete kontaktirati putem besplatnog telefona 0800 4949, odnosno elektroničkom poštom na adresu: prijave.sredisnjiured@mrms.hr.