Evidencija o radnicima i o radnom vremenu

Evidenciju radnog vremena dužan je voditi i popunjavati poslodavac. Poslodavci ovu obvezu najčešće izvršavaju na način da rukovodeće radnike zaduže za vođenje evidencije za radnike čijim obavljanjem poslova oni rukovode ili koordiniraju, međutim ne vidimo smetnju da evidenciju radnog vremena obavljaju i radnici osobno. Međutim, napominjemo da je poslodavac odgovoran za vođenje evidencije na odgovarajući način i za točnost podataka u istoj.

Podatke o početku i završetku rada radnika poslodavac je obvezan voditi samo ako je obveza vođenja tih podataka ugovorena kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Ukoliko je navedena obveza ugovorena, poslodavac propisuje način evidentiranja prisutnosti na radu (osobni potpis radnika, elektronička evidencija itd.).

Poslodavac nije obvezan voditi podatke koji u razdoblju, odnosno mjesecu za koje se plaća ili naknada plaće isplaćuje kod radnika ne postoje. Prema tome, ukoliko ne koristite pripravnost niste dužni u evidenciju unositi podatke o istoj.

Ukoliko tijekom radnog vremena radnik nije bio prisutan na radnom mjestu, poslodavac će u evidenciji naznačiti vrijeme radnikove nenazočnosti pri čemu će, ovisno o okolnostima svakog pojedinog slučaja, utvrditi je li riječ o opravdanom ili neopravdanom izostanku radnika. Radniku koji tijekom radnog dana napusti radno mjesto radi privatnih razloga, upisat će se za taj radni dan stvarno odrađeni sati, a ostali sati će se evidentirati kao sati nenazočnosti tijekom dnevnog rasporeda radnog vremena u kojima radnik ne obavlja ugovorene poslove, uz naznaku radi li se o opravdanom ili neopravdanom izostanku.