Sklapanje ugovora o radu i postupak kod povrede radne obveze

U skladu sa Zakonom o radu,  radni odnos se zasniva ugovorom o radu. To je ugovorni odnos koji se zasniva dvostrano obveznim ugovorom, kao rezultatom suglasnosti volja ugovornih strana (poslodavca i radnika) o bitnim sastojcima ugovora o radu. Jedan od bitnih podataka koji mora biti naveden u ugovoru o radu je podatak o početku rada, koji može biti određen i nekim kasnijim datumom u odnosu na datum sklapanja ugovora o radu. U navedenom se slučaju radi o sklapanju ugovora o radu  s tzv. „odgodnim učinkom“, u kojem će se radni odnos realizirati danom početka rada radnika.

Međutim, Zakonom o radu je propisano da se na sklapanje, valjanost, prestanak i drugo pitanje u vezi s ugovorom o radu, a koje nije uređeno tim ili nekim drugim zakonom primjenjuju, u skladu s naravi toga ugovora, opći propisi obveznoga prava. Stoga valja voditi računa o primjeni Zakona o obveznim odnosima, u skladu s kojim je sudionik u obveznom odnosu dužan ispuniti svoju obvezu i odgovoran je za njezino ispunjenje, te je dužan suzdržati se od postupka kojim se može drugome prouzročiti šteta.

Slijedom navedenoga, uzimajući u obzir da je ugovor sklopljen, u slučaju neispunjavanja ugovorene obveze od strane poslodavca, radnik bi mogao sudskim putem zatražiti njezino ispunjenje, odnosno naknadu štete koju je ponašanjem poslodavca pretrpio.

Poslodavac radniku koji krši obveze iz radnog odnosa, može u skladu sa Zakonom otkazati ugovor o radu, vodeći pri tome računa o primjeni odredbi koje uređuju postupak otkazivanja ugovora o radu. Uzimajući u obzir ugovorni karakter sklopljenog ugovora o radu, te činjenicu da se u skladu sa Zakonom o radu, plaća ili naknada plaće radnika može prisilno ustegnuti isključivo u skladu s posebnim propisom, mišljenja smo da se internim aktom poslodavca ne može ugovoriti ustezanje plaće u smislu naplate novčane kazne za slučaj kršenja obveza iz radnog odnosa od strane radnika. Također smo mišljenja da poslodavac može svojim aktima urediti postupak utvrđivanja možebitne povrede iz radnog odnosa, nakon kojeg će donijeti odluku o rješavanju radno-pravnog statusa radnika za kojeg je utvrdio da je povredu i počinio.