Evidencija radnog vremena radnika koji rade u smjenskom sustavu

Vezano uz Vaš upit o načinu vođenja evidencije radnog vremena vatrogasaca, odnosno radnika koji rade u smjenskom sustavu, u turnusu od 12/24 i 12/48 sati, i to u pogledu načina evidentiranja dana godišnjeg odmora, dana bolovanja, dana plaćenih dopust, upućujemo slijedeće mišljenje:

Korištenje godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, bolovanja radnika, upisuje se u evidenciju radnog vremena radnika po danima u koje je radniku utvrđen raspored godišnjih odmora ili u koje je radniku priznato pravo na korištenje plaćenog dopusta, odnosno u dane koji ulaze u razdoblje za koje je radniku priznata naknada plaće radi privremene nesposobnosti za rad.

Odredbom članka 79. Zakona o radu propisano je da se radniku godišnji odmor utvrđujebrojem radnih dana ovisno o radnikovom tjednom rasporedu radnog vremena.

Mišljenja smo da se osim evidencije dana godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, bolovanja radnika, također može voditi i evidencija sati, ako je tako uređeno posebnim propisom, odnosno propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, kojima se utvrđuje raspored radnog vremena radnika kod pojedinog poslodavca.

Odredbom članka 44. stavka 2. Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju („Narodne novine“, broj 80/13 i 137/13) propisano je da naknada plaće pripada osiguraniku samo za dane, odnosno sate za koje bi osiguranik imao pravo na plaću da radi prema propisima o radu, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.

Radnicima koji rade u turnusima od 12 rada/24 odmora i 12rada/48 odmora, ukupno dnevno radno vrijeme može trajati 12 sati – kada rad započinje i završava u istome danu (npr. od 7,00 do 19,00), odnosno manje od dvanaest sati – kada rad završava slijedećeg dana (npr. ako rad prema rasporedu radnog vremena radnika započinje u 19,00 sati ponedjeljkom, a završava u 7,00 sati utorkom, dnevno radno vrijeme ponedjeljkom traje 5 sati, a utorkom 7 sati).

Slijedom navedenog, mišljenja smo da se u evidenciju radnog vremena radnika koji rade u turnusima od 12/24 i 12/48 sati, evidentiraju podaci o radnom vremenu na slijedeći način:

1.    godišnji odmor i plaćeni dopust:

o    evidentira se dan godišnjeg odmora (plaćenog dopusta) u koji je radnik prema rasporedu radnih dana inače trebao raditi (to su dani u kojima bi radnik prema rasporedu smjena, „turnusa 12/24 i 12/48“ i dnevnog radnog vremena radio 12 sati, ili manje sati (npr. 7 ili 5 sati);

o    mogu se evidentirati i sati – koji odgovaraju trajanju dnevnog radnog vremena u kojemu bi radnik prema rasporedu u turnusima, radio da nije na godišnjem odmoru (primjer: evidentira se 1 dan godišnjeg i za taj dan 12 sati – ako bi prema dnevnom rasporedu toga dana, da je radnik radio, početak i završetak radnog vremena bio istog dana – npr. od 7,00 do 19,00 sati) ili manji broj sati – kada rad završava slijedećeg dana (npr. 5 sati – za dan kada je započeo raditi u 19,00 sati i radio do 7,00 sati slijedećeg dana, odnosno 7 sati – za slijedeći dan kada je završio radno vrijeme u 7,00 sati).

2.    bolovanje:

o    evidentira se dan bolovanja (u okviru kalendarskog razdoblja u kojemu je utvrđena nesposobnost za rad zbog bolesti);

o    također, evidentiraju se sati – koji odgovaraju dnevnom radnom vremenu u kojemu bi radnik prema rasporedu u turnusima, radio da nije na godišnjem odmoru – prema istome primjeru koji je naveden za slučaj godišnjeg odmora.