Raspored radnog vremena, godišnji odmor, ugovoreni poslovi

U skladu sa člankom 66. Zakona o radu (NN br. 93/14), radno vrijeme radnika može se rasporediti u jednakom trajanju, odnosno u nejednakom trajanju po danima, tjednima, odnosno mjesecima. Raspored radnog vremena utvrđuje se propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a ukoliko nije utvrđen na jedan od navedenih načina, o rasporedu radnog vremena odlučuje poslodavac pisanom odlukom. Dakle, u slučaju kada je kolektivnim ugovorom raspored radnog vremena radnika utvrđen u jednakom trajanju (npr. pet dana u tjednu od ponedjeljka do petka), poslodavac svojom odlukom ne može isti utvrditi u nejednakom trajanju.

Ako je radno vrijeme radnika nejednako raspoređeno, radnik može, uključujući prekovremeni rad, raditi najviše do pedeset šest sati tjedno, odnosno do šezdeset sati tjedno, ako je tako ugovoreno kolektivnim ugovorom. Pri tome, radnik u svakom razdoblju od četiri uzastopna mjeseca, ne smije, uključujući prekovremeni rad, raditi duže od prosječno četrdeset osam sati tjedno. U slučaju kada kod poslodavca postoji potreba za intenzivnijim radom u nekom kraćem vremenskom razdoblju, Zakonom je predviđena mogućnost da se putem kolektivnog ugovora ugovori „banka sati“, na način da ukupan fond sati, uključujući prekovremeni rad, ne može biti veći od prosječnih četrdeset pet sati tjedno u razdoblju od četiri mjeseca. U primjeni ovoga instituta, kod organizacije radnog vremena, poslodavac nije vezan ograničenjem trajanja rada na tjednoj razini od pedeset, odnosno šezdeset sati tjedno, ali je vezan ograničenjima u odnosu na propisano najkraće trajanje dnevnog i tjednog odmora.

Preraspodjela radnog vremena se odnosi na raspoređivanje radnog vremena tijekom kalendarske godine, ako narav posla to zahtijeva, pa u tom slučaju, u jednom dijelu kalendarske godine radno vrijeme traje duže, a u drugom kraće od punog ili nepunog radnog vremena, s time da prosječno radno vrijeme tijekom trajanja preraspodjele, ne smije biti duže od punog ili nepunog radnog vremena. Preraspodijeljeno radno vrijeme tijekom razdoblja u kojem traje duže od punog ili nepunog radnog vremena, uključujući i prekovremeni rad, ne smije biti duže od četrdeset osam sati tjedno. Iznimno može trajati duže od četrdeset osam sati tjedno, ali ne duže od pedeset šest sati tjedno, odnosno šezdeset sati tjedno ako poslodavac posluje sezonski, pod uvjetom da je isto uređeno kolektivnim ugovorom i da je radnik poslodavcu dostavio pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad. Preraspodijeljeno radno vrijeme u razdoblju u kojem traje duže od punog ili nepunog radnog vremena može trajati najduže četiri mjeseca, odnosno šest mjeseci ako je to ugovoreno kolektivnim ugovorom.

Temeljem Zakona o radu, radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor za svaku kalendarsku godinu, a isti može koristiti u dijelovima. Ako radnik svoj godišnji odmor koristi u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na isti, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, osim ako se radnik i poslodavac drukčije ne dogovore.

Odredbom članka 84. Zakona o radu propisana je mogućnost prenošenja godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu. Između ostalog, propisano je da godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije uopće korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine. Ukoliko ga radnik zbog korištenja jednog od navedenih prava, nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.

Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac, vodeći pri tome računa o potrebama organizacije rada, ali i mogućnostima za odmor raspoložive radnicima. Ukoliko poslodavac radniku ne omogući korištenje godišnjeg odmora na način i pod uvjetima propisanim Zakonom, čini jedan od težih prekršaja sankcioniranih prekršajnim odredbama Zakona.

Radni odnos je ugovorni odnos koji nastaje voljom obiju ugovornih strana (radnika i poslodavca), odnosno ugovor o radi je rezultat postignute suglasnosti oko bitnih elemenata toga ugovora. Jedan od bitnih elemenata toga ugovora je podatak o nazivu posla na koji se radnik zapošljava ili kratak opis poslova. Stoga je radnik u obvezi obavljati ugovorom preuzete obveze, odnosno obavljati one poslove za koje je s poslodavcem sklopio ugovor o radu.