Izloženost noćnih radnika osobitoj opasnosti ili teškom fizičkom ili mentalnom naporu

Odredbom članka 69. stavka 6. Zakona o radu propisano je kako noćni radnik ne smije tijekom razdoblja od četiri mjeseca u noćnom radu raditi duže od prosječnih osam sati tijekom svakih dvadeset četiri sata. Dakle, ukupan intenzitet rada u noćnom radu tom radniku ne smije biti duži od prosječnih osam sati, s tim da ukupno trajanje pojedine smjene može biti i duže od navedenih osam sati, primjerice dvanaest sati.

Međutim, ukoliko se radi o radniku za kojeg je temeljem procjene opasnosti utvrđeno da je na radu izložen osobitoj opasnosti ili teškom fizičkom ili mentalnom naporu, poslodavac je takvom radniku dužan utvrditi raspored radnog vremena tako da ne radi više od osam sati tijekom razdoblja od dvadeset četiri sata u kojem radi noću. U tom slučaju postoji zabrana da se radniku utvrdi raspored radnog vremena u trajanju dužem od osam sati.

Mišljenja smo da su poslovi pri kojima je radnik izložen osobitoj opasnosti ili teškom fizičkom ili mentalnom naporu svi poslovi utvrđeni Pravilnikom o poslovima s posebnim uvjetima rada te ukoliko je riječ o takvim poslovima poslodavac je dužan pridržavati se zakonskih obveza o maksimalnom trajanju radnog vremena, neovisno o činjenici što u pojedinom radnom danu radnici možda nisu izloženi osobitoj opasnosti ili se radi o dežurstvu.