Evidencija radnog vremena

Ako je ravnatelj zbog Uskrsa odlučio pustiti radnike da otiđu ranije s posla, tada se u evidenciju radnog vremena unosi onaj broj sati koji je radnik prema svom rasporedu trebao odraditi, a ne umanjen broj sati. Međutim, ako je ravnatelj pisanom odlukom promijenio raspored radnog vremena na način da se u petak radilo do 13 sati, tada se u evidenciju radnog vremena svih radnika kojima je promijenjeno radno vrijeme unosi podatak o stvarno odrađenim radnim satima u tom danu.

Budući da je Uskrsni ponedjeljak blagdan određen zakonom, radnik koji je radio tog dana ima sukladno članku 94. Zakona o radu i pravo na povećanu plaću za rad blagdanom. U slučaju koji ste opisali, pod pretpostavkom da radni dan traje 8 sati, radnica koja prema svojem rasporedu radnog vremena radi ponedjeljkom, te je na Uskrsni ponedjeljak radila 4 sata, za taj dan joj se bilježe 4 odrađena sata za koja ima pravo na povećanu plaću za rad blagdanom i 4 sata za koja će dobiti naknadu plaće. Ona bi ostvarila prekovremene sate tek u slučaju da je na Uskrsni ponedjeljak radila duže od svojeg radnog vremena (dakle, više od 8 sati).

Kao što je vidljivo iz članka 8. Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima poslodavac je dužan u evidenciju radnog vremena unijeti podatke o ukupnom dnevnom radnom vremenu te o vremenu nenazočnosti na poslu (zbog korištenja godišnjeg odmora ili privremene spriječenosti za rad). Dakle, kada radnik ne radi zbog opravdanih razloga za to razdoblje ostvaruje pravo na naknadu plaće te mu se ti sati nenazočnosti uračunavaju u njegov tjedni fond radnih sati.