Razlika između radnog vremena raspoređenog u nejednakom trajanju i preraspodijeljenog radnog vremena

Radno vrijeme raspoređeno u nejednakom trajanju dio je instituta rasporeda radnog vremena propisanog člankom 66. Zakona o radu („Narodne novine“, broj 93/14)., dok je institut preraspodjele radnog vremena propisan člankom 67. Zakona o radu.

Sličnost između navedena dva instituta je ta, što se i kod jednog i kod drugog, radno vrijeme raspodjeljuje na razdoblje u kojemu ono traje duže i drugog razdoblja u kojemu traje kraće od punog, odnosno nepunog radnog vremena, te što se u određenom vremenskom intervalu prati i ograničava prosječno radno vrijeme radnika.

Međutim, razlike su slijedeće:

Svrha odredbe članka 66. Zakona je propisati način utvrđivanja redovitog rasporeda radnog vremena, u cilju jasnog propisivanja organizacije radnog vremena sukladno obvezama poslodavca i radnika iz ugovora o radu, unutar radnog dana, tjedna, odnosno mjeseca.

Radno vrijeme se može rasporediti jednako ili nejednako po danima, tjednima odnosno mjesecima.

Mogućnost rasporeda radnog vremena u nejednakom trajanju, sada, odnosno stupanjem na snagu „novog“ Zakona o radu, mogu redovito koristiti svi poslodavci, bez obzira na narav posla ili način rada. Ako je utvrđen nejednak raspored radnog vremena, propisano je ograničenje rada radnika do pedeset sati tjedno, pri čemu radnik u razdoblju od uzastopna četiri mjeseca, ne smije raditi duže od prosječno četrdeset osam sati tjedno. Kolektivnim ugovorom moguće je ugovoriti ograničenje do šezdeset sati tjedno, odnosno produžiti razdoblje nejednakog rasporeda sa četiri na šest mjeseci, kao i ugovoriti nejednak raspored radnog vremena bez ograničenja s tzv. „bankom sati“, tako da ukupno ugovoreni fond sati ne može biti veći od četrdeset pet sati tjedno u razdoblju od četiri odnosno šest mjeseci. Iz navedenih je zakonskih novina vidljivo, da je svrha „novog“ uređenja instituta rasporeda radnog vremena, također, omogućiti poslodavcima fleksibilniju organizaciju radnog vremena i smanjenje troškova prekovremenog rada.

Za razliku od rasporeda radnog vremena koje se redovito utvrđuje na jedan od Zakonom propisanih načina i koji omogućava svim poslodavcima fleksibilan pristup organizaciji radnog vremena, svrha instituta preraspodjele radnog vremena je da se ona utvrđuje iznimno od rasporeda punog ili nepunog radnog vremena i koristi se samo kod onih poslodavaca kod kojihnarav posla to zahtijeva i kada je to potrebno.

Primjerice kod poslodavaca koji imaju potrebe za sezonskim obavljanjem poslova, u djelatnosti turizma, poljoprivrede i sl.

Zbog svoje iznimnosti korištenja instituta preraspodjele, Zakonom je propisan nadzor inspekcije rada plana preraspodjele kojega je poslodavac, u slučaju potrebe posla, dužan utvrditi, ako takva preraspodjela nije prethodno ugovorena, niti uređena kolektivnim ugovorom, odnosno sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca.

Ako je radno vrijeme preraspodijeljeno, radnik ne smije u razdoblju u kojem ono traje duže, raditi duže od četrdeset osam sati tjedno (kolektivnim ugovorom je moguće utvrditi i da radnik može iznimno raditi duže – do pedeset šest sati tjedno, odnosno šezdeset sati ako poslodavac posluje sezonski), razdoblje u kojemu ono traje duže ograničeno je na četiri mjeseca. Kolektivnim ugovorom to razdoblje može biti i drukčije određeno, najduže do šest mjeseci.

Dakle, razlika između rasporeda radnog vremena u nejednakom trajanju i preraspodjele radnog vremena očituje se i po intenzitetu rada radnika te trajanju razdoblja kada radnik radi duže od punog ili nepunog radnog vremena, tako da se ograničenja različito uređuju, i to na način propisan Zakonom.