Prestanak radnog odnosa i pravo na godišnji odmor

Pravo radnika na godišnji odmor u kalendarskoj godini u kojoj dolazi do prestanka radnog odnosa, novim je Zakonom o radu drugačije uređeno u odnosu na dosadašnji Zakon, pa će stoga primjena starog, odnosno novog Zakona o radu ovisiti o datumu prestanka radnog odnosa u odnosu na datum primjene novoga Zakona o radu.

Radniku kojem radni odnos prestaje nakon stupanja na snagu novog Zakona o radu, primjenjivat će se novi Zakon, pa će u skladu sa člankom 78., ostvarivati pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora koji bi mu pripadao. U slučaju kada je radnik, u skladu s planom korištenja godišnjeg odmora kod poslodavca već iskoristio dio godišnjeg odmora u trajanju kraćem od onoga koji bi mu u okviru njegovog razmjernog dijela pripadao, poslodavac bi mu prije prestanka ugovora o radu trebao omogućiti korištenje onog broja dana koji čini razliku do broja razmjernog dijela godišnjeg odmora koji mu u trenutku prestanka ugovora o radu pripada. Ako je prije prestanka radnog odnosa, poslodavac radniku omogućio korištenje godišnjeg odmora u trajanju dužem od onoga koji bi mu pripadao, nema pravo od radnika tražiti vraćanje naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora. Osim toga, poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.

Prijelazna i završna odredba Zakona o radu, u skladu s kojom će se postupci ostvarivanja i zaštite prava radnika započeti prije stupanja na snagu novoga Zakona dovršiti po odredbi starog Zakona odnosila bi se na slučaj u kojem bi radnik u trenutku stupanja na snagu novoga Zakona bio u razdoblju faktičnog korištenja svoga godišnjeg odmora, u kojem bi se slučaju primjenjivao stari Zakon.