Pravo radnika na godišnji odmor za svaku kalendarsku godinu u trajanju od najmanje četiri tjedna

Povodom Vašeg upita o pravilnom tumačenju odredbe članka 78. stavka 2. Zakona o radu („Narodne novine“, broj 93/14), kojom se uređuje iznimka od odredbe članka 77. Zakona, o pravu radnika na godišnji odmor za svaku kalendarsku godinu u trajanju od najmanje četiri tjedna, dajemo Vam slijedeći odgovor.

Odredbom članka 78. stavka 2. Zakona o radu je propisano da iznimno od prava na godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna u određenoj kalendarskoj godini, radnik kojemu u toj kalendarskoj godini prestaje radni odnos kod poslodavca, ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora za tu kalendarsku godinu. Dakle, radnik kod poslodavca kod kojega mu prestaje radni odnos, ima pravo samo na razmjeran dio godišnjeg odmora i poslodavac mu je dužan omogućiti korištenje samo toga razmjernog dijela.

Kada bi taj radnik zasnovao radni odnos kod drugog ili drugih poslodavaca tijekom iste kalendarske godine, on bi za tu kalendarsku godinu mogao steći samo pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora kod drugoga ili kod drugih poslodavaca i to na temelju članka 78. stavak 1. i 2. Zakona, ali za tu istu kalendarsku godinu u kojoj bi radio kod drugog ili drugih poslodavaca, ne bi mogao steći i pravo na godišnji odmor na temelju članka 77. Zakona.

Prilikom uređenja ovakvoga prava, pretpostavljena je i mogućnost da radnik ostvari pravo na godišnji odmor sukladno članku 77. Zakona i iskoristi ga u cijelosti, a da mu radni odnos prestane nakon toga, bez obzira na to jesu li radnik, odnosno poslodavac imali namjeru ili saznanja o prestanku radnog odnosa. Tako primjerice, radniku može prestati radni odnos kod poslodavca u drugom dijelu kalendarske godine, a da je radnik ipak, prije toga, iskoristio godišnji odmor u cijelosti sukladno rasporedu korištenja godišnjih odmora kod poslodavca.

U tome slučaju se primjenjuje odredba članka 78. stavak 3. Zakona, koja propisuje da, poslodavac koji je prije prestanka radnog odnosa omogućio radniku korištenje godišnjeg odmora u trajanju dužem od onog koji bi mu pripadao, nema pravo od radnika tražiti vraćanje naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora.