Godišnji odmor

Odredbom članka 84. stavka 5. Zakona o radu (NN br. 93/14, dalje: Zakon) propisana je mogućnost prenošenja godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu. Između ostalog, propisano je da godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije uopće korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust, te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

Ukoliko ga radnik zbog korištenja jednog od navedenih prava, nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.

No, odredbu članka 84. stavka 5. Zakona o radu valja tumačiti u odnosu na stavak 1. istog članka Zakona, te uzimajući u obzir činjenicu da se godišnji odmor određuje za svaku kalendarsku godinu.

Naime, Zakon izričito određuje da radnik neiskorišteni godišnji odmor iz prethodne godine, može iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

Navedeno je pravilo, uz iznimku propisanu odredbom članka 84. stavka 5. Zakona koji rok za prenošenje godišnjeg odmora iz prošle godine produžuje do kraja iduće kalendarske godine, ukoliko ga radnik koji se koristio jednim od prava pobrojanih u navedenom članku Zakona, nije mogao koristiti jer se kasnije vratio na rad, ili mu to poslodavac nije omogućio.

Slijedom navedenog, radnica koja se bez prekida koristila pravom na bolovanje u trudnoći, rodiljnim, roditeljskim dopustom, te dopustom radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, u razdoblju od 19. 01. 2012. godine do 31. 10. 2014. godine, godišnji odmor za 2012. godinu više neće moći iskoristiti, s obzirom da institut prenošenja godišnjeg odmora dopušta prenošenje neiskorištenog dijela godišnjeg odmora samo na iduću godinu, (npr. stečeni godišnji odmor za 2012. godinu može se prenijeti na 2013. godinu), a ne na godine koje iza nje slijede.

No, kako Zakon o radu ne uvjetuje korištenje godišnjeg odmora efektivnim radom, radnica će po povratku na rad godine ostvariti pravo na cijeli godišnji odmor za 2014. godinu ukoliko nije bilo prekida radnog odnosa. Poslodavac joj je dužan omogućiti korištenje tog odmora do 31. prosinca 2015. godine.

Radnica također ostvaruje pravo na cijeli godišnji odmor za 2015. godinu, ukoliko nije bilo prekida radnog odnosa, te nema zapreka da radnica pisanim putem obavijesti poslodavca o želji za korištenjem godišnjeg odmora za 2015. godinu odmah po završetku korištenja godišnjeg odmora za 2014. godinu.

No, kako o rasporedu korištenja godišnjeg odmora odlučuje poslodavac uzimajući u obzir organizaciju rada ali i mogućnosti za odmor raspoložive radnicima, konačnu odluku o takvom rasporedu donijet će poslodavac.

Poslodavac joj je dužan omogućiti korištenje godišnjeg odmora za 2015. godinu do 31. prosinca 2016. godine.